Fakty i mity o współczesnym wywiadzie

Vincent V. Severski – obecnie pisarz, wcześniej oficer służb wywiadowczych – gościł 14 marca 2019 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wykładem „Współczesny wywiad – fakty i mity”.

Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był oficerem wywiadu PRL i RP, przepracował w polskim wywiadzie 26 lat z czego prawie połowę poza granicami kraju. Był szkolony w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach oraz po 1990 roku w USA. W Agencji Wywiadu doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych.

Pracę zaczął w 1982 roku w wydziale do spraw „dywersji”, wówczas najważniejszego wydziału polskiego wywiadu. Zajmował się tropieniem działalności obcych służb specjalnych oraz rozpracowywaniem Solidarności.

W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy w wywiadzie. Na początku lat 90. został ponownie zwerbowany.

Uczestniczył w ok. 140 misjach w prawie 50 krajach. Zna biegle trzy języki.

Odszedł ze służby w 2007 roku na własną prośbę.

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

[źródło: https://www.facebook.com/pg/VincentVSeverski]

W trakcie wykładu Vincent V. Severski przedstawił specyfikę funkcjonowania służb wywiadowczych oraz scharakteryzował pracę oficera wywiadu. Odwołując się do własnych doświadczeń i wiedzy, obalał mity krążące wokół tego zawodu. Wskazał także znaczenie emocji (głównie nienawiści) dla wykonywania tego rodzaju pracy oraz opisał cechy i predyspozycje, które posiadać powinni potencjalni agenci. Nie zabrakło również pytań ze strony publiczności, a także podpisania wydanych w ostatnich latach przez pisarza-agenta książek.

Fotorelacja: https://www.facebook.com/pg/BezpieczenstwoNM/photos/?tab=album&album_id=1481611545306530