Czego terytorials może nauczyć się dzięki konfliktowi zbrojnemu w Afganistanie?

14 listopada 2019 roku (czwartek), w godz. 11:30-13:00 w Auli K. Popiołka odbędzie się wykład płk. Tomasza Białasa, dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zatytułowany: „Obrona lokalnej społeczności. Czego terytorials może nauczyć się dzięki konfliktowi zbrojnemu w Afganistanie”.

Do uczestnictwa w wydarzeniu zapraszamy wszystkich studentów, przede wszystkim kierunków Bezpieczeństwo Narodowe i Międzynarodowe oraz Politologia (specjalność: współczesne stosunki międzynarodowe). Wykład jest obowiązkowy dla studentów I studiów stacjonarnych I stopnia.

płk Tomasz BIAŁAS – DOWÓDCA 13. ŚLĄSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, dowódca zespołu bojowego, szef pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, a także trzykrotny uczestnik misji poza granicami kraju, podczas których szkolił do walki z terrorystami – Irakijczyków i Afgańczyków.
Instruktor spadochronowy, pasjonat motocykli. Po doświadczeniach w formowaniu 6. Mazowieckiej Brygady OT wraca na Śląsk. Tu wykorzysta swoją wiedzę i bogate doświadczenie bojowe.
Laureat Buzdygana 2012 za osiągnięcie bezprecedensowych w historii misji ISAF efektów operacyjnych. Odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego klasy II za umiejętne i skuteczne dowodzenie jednostką bojową, wybitne czyny połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju.
W 2011 r. w Kabulu jako pierwszy żołnierz polskich wojsk specjalnych w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy, uhonorowany medalem za chwalebną służbę – Meritorious Service Medal.