Polityka prywatności serwisów internetowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Wprowadzenie

1. Uniwersytet Śląski w Katowicach przywiązuje dużą wagę do poszanowania prywatności użytkowników odwiedzających serwisy internetowe Uczelni. Niniejszy dokument opisuje, w jakim celu i w jaki sposób przetwarzane są dane użytkowników serwisów internetowych Uczelni.

Dane kontaktowe

1. Administratorem danych osobowych przetwarzanych w serwisach internetowych Uczelni jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Z administratorem można się skontaktować w następujący sposób:
a. listownie na adres: ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice,
b. przez e-mail: administrator.danych@us.edu.pl.
2. We wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych, można się kontaktować z Inspektorem Ochrony Danych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w następujący sposób:
a. listownie na adres: ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice,
b. przez e-mail: iod@us.edu.pl.
3. We wszystkich sprawach technicznych należy się kontaktować z administratorem serwisu internetowego, którego dane są podane w danym serwisie internetowym lub z Działem Administracji Sieci i Usług Sieciowych za pomocą wiadomości e-mail wysłanej na adres: hosting@us.edu.pl.

Konta użytkowników

1. Zakładane automatycznie konta studentów, doktorantów, słuchaczy i pracowników w systemach informatycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach tworzone są w celach niezbędnych do realizacji procesu kształcenia oraz realizacji obowiązków pracowniczych lub studenckich.
2. Konta innych osób lub konta w systemach innych niż w ust.1 tworzone są dobrowolnie na wniosek zainteresowanej osoby.

Gromadzenie danych

1. Uniwersytet Śląski w Katowicach gromadzi w systemach informatycznych dane niezbędne do realizacji procesu kształcenia oraz realizacji obowiązków pracowniczych lub studenckich.
2. Uniwersytet Śląski w Katowicach gromadzi dane podane dobrowolnie przez użytkowników poprzez wypełnienie formularzy zawartych na stronach serwisów internetowych Uczelni, np. podczas rejestracji na konferencję, rejestracji na wykład organizowany przez Uczelnię lub po założeniu konta na jednym z serwisów internetowych Uczelni.
3. Dane gromadzone w serwisach internetowych nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
4. W przypadku skierowania żądania Uniwersytet Śląski w Katowicach udostępnia dane osobowe uprawnionym organom państwowym.
5. W przypadkach zbierania przez Uniwersytet Śląski w Katowicach danych osobowych za pośrednictwem formularzy na stronach serwisów internetowych, użytkownik zostanie poinformowany w klauzuli informacyjnej o sposobie i celu przetwarzania danych, a także o prawach osoby, której dane dotyczą, związanych z ochroną danych osobowych, zgodnie z wymogami rozporządzenia RODO.
6. Uniwersytet Śląski w Katowicach może korzystać:
a. z dostawców usług, którzy przetwarzają dane osobowe na polecenie i w sposób określony przez Uniwersytet,
b. z dostawców usług, którzy nie działają wyłącznie na polecenie Uniwersytetu i sami ustalają cele i sposoby wykorzystania danych osobowych Użytkowników.
7. W sytuacji gdy dane osobowe będą przekazywane poza terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Administrator dba o to, aby dostawcy tych usług dawali gwarancje ochrony danych osobowych i stosuje wobec nich środki zabezpieczające transfer danych zgodnie z ustaleniami RODO.
8. Na stronach internetowych Uczelni zamieszczane są odnośniki do stron internetowych podmiotów zewnętrznych. Uniwersytet Śląski w Katowicach nie odpowiada za politykę prywatności podmiotów zewnętrznych. Użytkownicy powinni zapoznać się ze szczegółowymi zasadami ochrony prywatności tych podmiotów.

c. statystyczne – pliki cookie z kategorii „statystyczne” umożliwiają śledzenie liczby i źródła odwiedzin, dzięki czemu możliwy jest pomiar efektywności danego serwisu internetowego. Ten rodzaj plików cookie umożliwia między innymi odpowiedź na pytanie, które podstrony są najczęściej lub najrzadziej odwiedzane oraz w jaki sposób odwiedzający poruszają się po stronach internetowych. Brak zgody na przetwarzanie tych plików cookies uniemożliwi Uniwersytetowi Śląskiemu dokonywanie analizy mającej na celu udoskonalanie serwisów internetowych ale zwykle nie spowoduje ograniczenia funkcjonalności serwisu dla odwiedzającego. Te pliki cookies zwykle dostarczane są poprzez firmy trzecie i mogą powodować wysyłanie określonych danych związanych z użytkownikami do tych firm,

Bezpieczeństwo danych

1. Uniwersytet Śląski w Katowicach dokłada starań technicznych i organizacyjnych, aby dane przetwarzane w serwisach internetowych były odpowiednio zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.
2. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, utrzymania sesji użytkownika oraz optymalizacji usług, systemy informatyczne serwisów internetowych Uczelni automatycznie gromadzą takie dane jak: adres IP komputera oraz zewnętrzny adres IP dostawcy Internetu z którego nawiązano połączenie, nazwę stacji klienta, nazwę Użytkownika w procesie autoryzacji, czas zapytania, przebieg procesu, wielkość odpowiedzi, informacje o nagłówkach wiadomości, informacje o statusie odpowiedzi, statusie komunikacji oraz dane sesji użytkownika.
3. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, ruch sieciowy związany z korzystaniem z serwisów Uczelni jest automatycznie analizowany. W trakcie analizy fragmenty informacji mogą być przesyłane do firm dostarczających Uczelni narzędzia bezpieczeństwa w celu analizy pod kątem zagrożeń.